Arabesque

dance academy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur at vero adipiscing elit, sed do eiusmod.

Karolina Lenarcik

Mistrzostwo zaczyna się w głowie

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak ważna jest nasza głowa? Jak bardzo nasze myślenie ma wpływ na nasze samopoczucie, motywację, stres, relacje, radość, tak naprawdę na wszystko. O ile łatwiej byłoby nam czasem trenować i żyć, gdyby głowa pracowała tak jak my chcemy, a nie tak jak ona chce. 

Ciało zrobi tak, jak głowa wymyśli. Czasem dziwimy się na treningach czy warsztatach, czemu coś nam nie wychodzi, czemu nie możemy zapamiętać choreografii. Jedna mała rzecz wystarczy, żeby wyprowadzić nas z równowagi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wszystko jest w głowie. 

Jako tancerka turniejowa, z własnego doświadczenia wiem, że głowa to połowa sukcesu, kiedy dochodzi jeszcze stres i zbytnie analizowanie wszystkiego. Można być przygotowanym perfekcyjnie, najlepiej na świecie, mieć najpiękniejszy strój, wspaniałą muzykę i choreografię, ale jeśli w głowie mamy to, że coś nam nie wyjdzie, że się potkniemy, że parkiet jest zbyt śliski, zbyt tępy, to nasze czarne scenariusze niestety na pewno się spełnią. 

Pytanie jak sobie z tym poradzić? 

Trenować psychikę tak jak ciało. Trening psychiczny jest tak samo ważny jak i fizyczny. My, jako sportowcy, musimy zrozumieć i nauczyć się kontrolować emocje oraz myśli, musimy nauczyć się opanowania, zdobyć zdolność koncentracji, musimy być pewni siebie (ale nie pyszni) i przy okazji skromni (ale znać swoją wartość i swoje umiejętności), a przede wszystkim musimy sobie ufać. Jeśli trenowaliśmy coś długo i wiemy, że mamy ten element czy choreografię opanowaną, to zaufajmy sobie i uwierzmy w siebie. To zmienia myślenie w 100%.

Jest pewna zależność między ciałem a umysłem: jeśli nasze ciało jest w stanie coś zrobić, a umysł uważa, że nie jest na to gotowy lub się boi, to w takiej sytuacji głowa będzie się broniła i zrobi wszystko co w jej mocy, żeby nasze działania nie zakończyły się sukcesem. 

Jeśli natomiast umysł jest gotowy, a ciało nie do końca, to prędzej czy później osiągniemy zamierzony sukces, natomiast wymaga to czasu, ponieważ ciało będzie chciało osiągnąć postawiony sobie cel i dopasować się do głowy. Jeśli i głowa i ciało są gotowe, to sukces jest praktycznie pewny.

Profesor Henschen, szef psychologów amerykańskich, mówił: „odetnij sobie głowę”. Prościej mówiąc: zrób wszystko, żeby twoja głowa nie przeszkadzała twojemu dobrze przygotowanemu, wytrenowanemu ciału.