Arabesque

dance academy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur at vero adipiscing elit, sed do eiusmod.

Karolina Lenarcik

Ludzki umysł jest niepokonany

„Ludzki umysł jest niepokonany. Nigdy nikt nie powinien mówić, że nie możesz biegać szybciej, albo skakać tak wysoko. Nigdy nie będzie bowiem czasu, kiedy ludzki umysł nie będzie w stanie pobić istniejących rekordów” – Sir Roger Bannister

Stres jest stanem, który towarzyszy nam od zawsze i jest znany każdemu z nas. Niektórych paraliżuje, a innych motywuje do działania. Zdecydowanie znanych jest więcej negatywnych konsekwencji stresu, natomiast ma też sporo swoich plusów. W sporcie jest to niezmiernie ważny temat, ale niestety poświęca się, póki co, jeszcze niewiele uwagi pracy z umysłami sportowców narażonych na ogrom stresu występujący podczas treningów czy zawodów. 

Jak walczyć ze stresem? Tak, jak już kiedyś pisałam, nasza głowa odgrywa tutaj niezmiernie ważną rolę. Nasza mowa wewnętrzna, czyli myśli i stwierdzenia dotyczące nas samych, to, w jaki sposób myślimy o sobie i o danej sytuacji, wpływa na nasze emocje i zachowania. Musimy być świadomi myśli, które pojawiają się w naszej głowie, ponieważ mogą być one pozytywne lub negatywne, świadome lub nieświadome (np. myśli automatyczne), celowe lub bezcelowe. Wszystkie procesy myślowe, przebiegające w naszej głowie, mają wpływ na efekt końcowy danej sytuacji, w której się znajdujemy. Pamiętajcie, że mózg zawsze wierzy i dąży do tego, co do niego mówimy i co mu każemy, bo słowa, które są często powtarzane, zmieniają się w nawyk. Ważne jest, aby kontrolować nasz dialog wewnętrzny. Nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki temu będziemy w stanie, w stresujących momentach, używać takich strategii radzenia sobie, które są dla nas skuteczne i będziemy reagować na daną sytuację tak, jakbyśmy tego chcieli. 10% to działanie, a 90% to nasz sposób myślenia, reagowania i postawa wobec życia.

W takich momentach warto oprzeć się na swojej pewności siebie, czyli na wierze we własne umiejętności, w swoje przygotowanie i kompetencje potrzebne do pokonania trudności w danej sytuacji. Pewność siebie pozwala widzieć swoje mocne strony i dzięki temu, możemy skupić się na zadaniu, które mamy przed sobą. Warto pomyśleć sobie, o największym wyzwaniu, które stało przed nami w naszej karierze sportowej i jak sobie z nim poradziliśmy. Jaki osiągnęliśmy największy sukces, nasze zalety, komplementy usłyszane od innych, kto jest dla nas autorytetem oraz dla kogo my jesteśmy bohaterami? 

Moim sposobem, który odkryłam dosyć niedawno, jest wypisanie swoich problemów na kartce lub w telefonie, żeby zobaczyć z dystansem, czy na pewno „gra jest warta świeczki”. Następnie myślę i wypisuję, na co mam wpływ, na co nie mam wpływu i jakie są możliwe rozwiązania danego problemu, który przynosi mi stres. Jeśli ktoś nie jest fanem pisania takich rzeczy, wystarczy się komuś wygadać, dokładnie w taki sam sposób, jaki opisałam wyżej. Warto po prostu zwizualizować nasze myśli, bo czasem stresują nas one bez powodu.  

Pamiętajmy, że życie to seria wydarzeń – niektóre niosą cierpienie, a inne radość, ale każde czegoś uczą.

„Przeciwności losu powodują, że jedni się załamują, a inni łamią rekordy” – William A. Ward