Arabesque

dance academy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur at vero adipiscing elit, sed do eiusmod.

Karolina Lenarcik

Sportowcy są wyjątkowi

„Niczego w życiu nie osiągniesz podejmując działania tylko wtedy, gdy masz dobry dzień”. Trener koszykarzy Los Angeles Lakers

Od lat wiadomo, że sportowcy to wyjątkowe osoby. Wielu z nich ma wspólne cechy, które są u nich „naturalne”, wyrobione przez lata pracy sportowej. 

Jak wiadomo sportowcy to osoby, które stawiają sobie cele, które bardzo często są osiągnięciem jakiegoś wyniku. W większości dyscyplin wyniki te są łatwe do zweryfikowania. Sportowcy planują, analizują i podejmują wysiłek, aby dotrzeć do postawionego sobie zadania. Myślę, że niejedna osoba uprawiająca jakiś sport usłyszała kiedyś pytanie „Jak Ty to robisz, że masz na wszystko czas?”. Mówiąc „wszystko” mam na myśli naukę, pracę, rodzinę, znajomych, odpoczynek i trening. No właśnie. Sportowcy są nauczeni znajdować czas na wszystko i godzić sport z „resztą” życia. 

Wykazują się ogromną determinacją, wolą walki i dążeniem do celu i poprawy swoich wyników. Sportowcy stale przezwyciężają trudności, stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę i walczą ze swoimi słabościami. Dbanie o dietę, regenerację, wypoczynek czy powrót do treningów po kontuzji wymagają cierpliwości i wytrwałości, aby nie poddać się w ciężkim momencie.

Sportowcy to osoby niesamowicie elastyczne i dyspozycyjne. Podczas zawodów i przygotowań życie lubi zaskakiwać. Dlatego bardzo ważną umiejętnością jest szybkie dostosowanie się do czynników zewnętrznych. Droga do mistrzostwa wymaga obrania strategii i wytrwałego trzymania się planu.

Wielu sportowców pracuje w zespole. Nawet w sportach indywidualnych można powiedzieć, że jest praca zespołowa – zawodnik-Trener, a także cały sztab szkoleniowy i „zaplecze” zawodnika. Sportowcy są więc bardzo często współodpowiedzialni i wiedzą, że od ich wkładu pracy i ich zaangażowania zależy wynik końcowy. 

Poświęcenie. Coś, co sportowcy znają bardzo dobrze. Przekraczanie granic możliwości, bólu i komfortu podczas treningu. Najtrudniejszym przeciwnikiem zawodnika jest on sam. To od siebie samego chcemy być lepsi z dnia na dzień i to swoje limity chcemy pokonywać. Wybór treningu zamiast wyjścia ze znajomymi, wybór zdrowego obiadu zamiast szybkiego niezdrowego posiłku, nadrabianie zaległości w szkole poprzez nieobecności związane z zawodami czy treningami. 

Co najważniejsze, sportowcy się nie poddają. To wyjątkowe osobowości, które uczą się i wyciągają naukę z porażek. Nie liczy się to, ile razy upadłeś, a ile razy wstałeś.